גמילה מחיתולים, איך לגמול מחיתולים? – גן נשיקות / גן ילדים בגן יבנה

גמילה מחיתולים - איך לגמול מחיתולים

מחפשים גן ילדים בגן יבנה? רוצים להכניס או להעביר את ילדכם לגן חדש? יש לכם שאלות בנוגע לתהליך גמילה מחיתולים כאשר הילד נמצא בגן? פנו אלינו ונשמח שתגיעו להתרשם מהגן הקסום שלנו – גן נשיקות טל' 054-6328054, 08-8673392. 

כל הורה שמכניס את הפעוט שלו לגן ילדים בגן יבנה ועוד לא גמל את ילדו מחיתולים, ודאי תוהה, איך לגמול מחיתולים? אכן זו שאלה שמטרידה הרבה הורים. גמילה מחיתולים הוא נושא שנמצא על סדר יומם של כל ההורים לפעוטות.

החינוך להיגיינה אישית, נוגע לרחצה, לצחצוח שיניים וגם גם לגמילה מחיתול. הוא חלק בלתי נפרד מתהליך החברות שעובר הפעוט, ומהסתגלותו למנהגים התרבותיים כחלק מההתפתחות והגדילה.

האם נכון לקרוא לשלב זה 'גמילה'? ובכן, הילד תלוי בחיתול. מדובר בתלות מלאה לכל דבר, זאת כיוון שהוא אינו מכיר עדיין מצב אחר. על כן יש ללמד אותו. בזמן הלמידה, הילד צריך להתחיל להתנתק מהחיתול, ולהבין כי את צרכיו הוא הולך לעשות בשירותים כמו הגדולים. עם זאת, הוא עדיין תלוי בחיתול שכן הוא לא יודע אחרת. כמובן שתהליך הלמידה אורך זמן מה ומצריך הסתגלות להתנהגות החדשה. במקביל, הילד גם לומד לשלוט בצרכיו, ועל כן אנו מכנים את שלב המעבר הזה ואת התהליך כגמילה מחיתולים.

גן ילדים בגן יבנה – הכל על גמילה מחיתולים.

מי פעיל יותר בתהליך הגמילה ההורה או הילד? כיום, הגיל הממוצע בו מומלץ לגמול מחיתול הוא שנתיים עד שלוש וחצי. ישנם הורים שבוחרים להתחיל את התהליך עוד לפני גיל שנתיים. הבחירה לגמול מחיתול תלויה גם בילד, באופיו, בקצב ההתפתחות שלו, ביכולות במוכנות שלו להיפרד מהחיתול.

ישנן שיטות שונות להתמודד עם שלב הגמילה מהחיתול, החל מיצירת מעורבות רבה  של הילד בתהליך, ועד לחוסר מעורבות שלו בכך כלל. במקרה כזה, ההורה/המבוגר מוביל את התהליך. גם בשעות שהילד בגן ילדים, חשוב שהילד יקבל את אותו היחס באשר לאיך עושים צרכים, מצד הגננת והמטפלות.

קל מאוד ללכת לאיבוד בין שפע העצות והגישות שיש בנושא. ישנן גישות אשר גורסות כי הפרידה מהחיתול צריכה להתבצע בגיל ובמצב בו הילד מבין יותר ויכול משתף פעולה, מנגד, הגורסים כי הגמילה מהחיתול צריכה להיעשות כאשר ההורה מוכן ובוחר להיכנס לתהליך הזה,  לא משנה מה גילו של הילד ומהי מידת הבנתו או מידת המוכנות שלו.

הדעה המקצועית אשר רווחת כיום היא שאי אפשר לזרז תהליכים, וצריך לחכות שהילד יהיה מוכן להיגמל מהחיתול. שיתוף פעולה מצד הילד היא הכרחית התהליך.

אלו הם סימני הבשלות לגמילה מחיתולים

1.      בשלות פיזיולוגית – מערכת הסוגרים, שלפוחית השתן ופי הטבעת, צריכות להבשיל ולאותת לילד מתי הוא צריך לגשת לשירותים, כאשר הילד מסוגל להתאפק עד שהוא מגיע אל הסיר או האסלה .

2.      בשלות רגשית – הבשלות הרגשית משפיעה רבות על האופן בו הפעוט יתמודד עם גמילה מחיתולים.

כארש הילד בשל, הגמילה נעשית בתהליך של שותפות. הילד מחקה את המבוגר, לרוב את הוריו, הוא רוצה להתנהג כמוהם ולהידמות להם, להבין ולקבל על עצמו המוסכמה החברתית בנוגע לעשיית צרכים – צרכים עושים בחדר השירותים ולא בחיתול, להפגין יכולת לדחות סיפוקים ורצון לעצמאות, כך שיוכל לעזוב את מה שהוא מתעסק בו, להפסיק לשחק לרגע ולגשת לשירותים.

3.      בשלות קוגניטיבית – כאשר הפעוט בשל מבחינה קוגניטיבית, הוא מבין מה מצופה ממנו, ומתעניין בעצמו באופן בו הוריו עושים את צרכיהם. הוא מוכן ברמת ההבנה להתחיל ליישם את מה שהוא לומד, להתריע בפני מבוגר אחראי לעל הצורך שלו להתפנות.

כיצד מתנהל תהליך הגמילה מחיתול

תהליך הגמילה מתחיל עוד לפני שמפסיקים לשים חיתול בפועל.

בשלב הראשון, צריך  לשים לב אם הילד מתנהג באופן שונה כאשר הוא עושה את צרכיו, למשל אם הוא בוחר לו פינה או תנוחה מסוימת לפני שהוא מתפנה.

בשלב הזה צריך להסביר לו מה הוא עושה, לשאול אותו  "אתה עושה קקי?", או "עשית קקי?, בוא ננקה ונחליף חיתול".

במקביל מומלץ להקריא סיפורים או לצפות בסרטונים שקשורים לשלב גמילה מחיתולים. חשוב לדבר עם הפעוט על איפה עושים פיפי וקקי.

ניתן לקנות ישבנון או סיר ולהתחיל להכיר לילד את הכלי החדש בעזרתו עושים צרכים.

בהמשך, כאשר רואים שהילד עובר לתנוחה בה הוא עושה את צרכיו או הולך לפינה בה הוא אוהב לעשות את צרכיו, אפשר להקדים ולשאול אותו "יש לך פיפי או קקי? רוצה ללכת לעשות בשירותים או בסיר? "

בשלב זה צריך להיות קשובים מאוד לילד, ולכבד את בחירותיו ולא להפעיל עליו לחצים.

ומה עושים כאשר הילד נמצא בגן הילדים במהלך היום? משתפים את הגננת והמטפלות בתהליך. הילד זקוק לסביבה תומכת.

גן נשיקות – גן ילדים בגן יבנה. המקום המושלם לגדול בו!