תכנון גינות בגן יבנה – הכינו את הגינה בבית לקיץ

תכנון גינות בגן יבנה הכינו את גינתכם לקיץ! מחפשים לברר אודות שירותי טיפוח ותכנון גינות בגן יבנה? התקשרו אלינו קוקי גינון בטל' 050-5455301 ונשמח לעזור לכם לתכן את הגינה המושלמת בשבילכם!

כל מי שבביתו יש גינה פרטית, צריך לדעת מהן הפעולות שנדרשות לתחזוקת הגינה אחרי תקופת החורף:

עונת האביב בחודשים אפריל – מאי כבר מעוררים בנו את תתחושת ההתרגשות לקראת הקיץ. הקיץ היא העונה המועדפת על רובנו וזה רק טבעי, השמש המלטפת, שעות האור הארוכות, מזג אוויר נוח יותר ועוד. בתקופת האביב הגשמים פוסקים למעט אירוע גשם פה ושם, ואנחנו נפרדים מהטפטופים עד לסתיו אם לא עד לחורף הבא.

אם אתם גרים בבית עם גינה אז דעו כי זו גם התקופה הנכונה  להפשיל את השרוולים ולהתחיל בעבודות תחזוקה חיוניות בגינה לקראת לקיץ החם.

במאמר זה נפרט על פעולות התחזוקה שיש לעשות בעונת  האביב – עונת מעבר לפני הקיץ, בכדי שתוכלו ליהנות מהגינה שלכם ולהימנע מבעיות שעלולות להיווצר עקב אי תחזוקה נאותה.

טיפוח ותכנון גינות בגן יבנה – תכנון והקמה של מערכת השקיה

מערכת ההשקיה של הגינה היא המוקד שמזרים לכל עברי הגינה את המים החיוניים לקיומם. חשוב להבין כי מערכת השקיה תקינה וטובה תבטיח שכל צמחי הגינה יקבלו את כמות המים המדויקת לה הם זקוקים. אם תגדילו ותחברו את מערכת ההשקיה למחשב, המערכת תפעל ותנהל את עצמה באופן עצמאי, בהתאם להגדרות בתוכנה.

פעולות תחזוקה למערכת ההשקיה:

1.      בעונות המעבר (אביב וסתיו) יש לבדוק את תקינות הצינורות במערכת ההשקיה.

2.      אם מערכת ההשקיה שלכם מחוברת למחשב, יש לוודא כי הסוללות במחשבי הDC טעונות או להחליף אותן במידת הצורך.

3.      יש לתקן  פיצוצים או דליפות בצנרת

4.      יש לוודא כי הטפטפות לא נסתמו ובמידה וכן לנקותם

5.      יש לכוון תכנית השקיה עתידית מותאמת לתנאי מזג האוויר העדכניים

6.      יש לוודא כי מידת הרטיבות בערוגות הגינה נאותה

7.      אם יש בגינה מדשאה, יש לבדוק שמערכת הממטרות תקינה.

8.      יש לדאוג לגיזום עצים בגינה

אחרי הגשמים של החורף, הגינה כולל העצים שבה, קיבלו כמויות של מים, ועל כן יש צורך בגיזום משתי סיבות –

1.      בטיחות- גיזום באופן נכון מונע שבירה של ענפים חלשים, ומסיר ענפים שעשויים להוות מכשול דרך.

2.       עידוד צמיחה בריאה-  גיזום העץ באופן נכון הנו חיוני לצמיחה בריאה של הענפים ותורם לבריאות העץ.

טיפוח ותכנון גינות בגן יבנה – מחלות ומזיקים

עונת המעבר אהובה במיוחד על מזיקים ומהווה קרקע פורייה להתפתחות ולהתפשטות של מחלות בקרב צמחיה, פרחים ועצים.  בשלב זה בשנה, יש לחות רבה בגינה, הגינה אמנם ירוקה, יפהפייה ונהדרת, אך כפי שהיא נעימה לכם היא גם הופכת להיות נעימה במיוחד לכנימות, זבובים, חיפושיות וזחלים למיניהם. צריך לסרוק את הגינה כדי לאתר את הימצאותם של מזיקים אלה והמחלות שהם מדביקים בהן את הצמחייה. במידה ואיתרם אזור נגוע, טפלו בו באופן נקודתי על ידי חומרי הדברה מתאימים (יש גם הדברה אורגנית)  אם הנגעים התפשטו בגינה כולה, הזמינו הדברה מקצועית לטיפול מקיף ויסודי בבעיה, בטרם היא תחמיר ויהיה לכם קשה מאוד להיפטר ממנה.

טיפול בעשבים שוטים – אחרי  עונת החורף הגינות מתמלאות בצמחי בר שהזרעים שלהם דגרו באדמה במשך כל הקיץ, לדוגמא: חרדלים, גדילנים, חובזות ועוד.  אלה לרוב צומחים פרא באזורים שלא מתחזקים כראוי באופן שוטף. לפני שאתם מתחילים לסלק אותם מהגינה שלכם, כדאי לקרוא על צמחי בר אכילים, אשר להם תועלות רפואיות רבות, אולי גם כאלה צמחו בגינתכם ותוכלו לעשות בהם שימוש.

בכל מקרה, זוהי תקופה מצוינת לטיפול נאות בעשבייה כיוון שהקרקע עוד לחה יחסית ומאפשרת לעקור את השתילים הללו מן השורש. אם השתילים כבר צמחו פרא מדי,  ניתן לקצץ אותם עם חרמש כמה שיותר קרוב לאדמה.

הזנה ודישון של הקרקע – בתקופה זו בה הפריחה מלבלבת , נדרש דישון לצמחייה ולפרחים, בין אם נעשה באמצעות מערכת ההשקיה, בסיוע של מדשנת או על בשימוש בדוד דישון. יש לדשן את האזורים הרצויים בגינה אחת לשבועיים במקביל להשקיה.  כמו כן,  ניתן לבחור גם בדשנים בפירוק איטי, אותם מניחים מעל אזור השורשים של הצמחייה, ואלה מספיקים למשך חודשיים אפילו שלושה חודשים. בנוסף, מומלץ לפזר זבל קומפוסט להשבחת הקרקע.

שתילה של ירק ופרחים עונתיים ורב עונתיים – אם יש בגינה שלכם אזורים שלא יזיק להעשיר אותם במעט צבע ולהחיות אותם כדאי לשתול בהם פרחים וירקות עונתיים או צמחים רב עונתיים.

הפרחים העונתיים שבדרך כלל זמינים במשתלות בתקופה זו הם: אגרטון מקסיקני, ברובאליה נאה, פרח המשי, בשמת הגינה, דליה עונתית ג’לארדיה ועוד.

טיפוח ותכנון גינות בגן יבנה עושים רק עם קוקי גינון!